KOLAGĒNS UN TĀ IETEKME UZ VARIKOZĀM VĒNĀMPozitīvie efekti un ieguvumi, ko ādas, matu un nagu veselībai var sniegt kolagēns ir labi zināmi, kā arī iepriekš esam rakstījuši, ka zinātniskie pētījumi norāda arī uz kolagēna, tajā skaitā jūras kolagēna labvēlīgo ietekmi uz zarnu veselību. Tomēr, balstoties uz vairākiem pētījumiem, kolagēnam ir būtiska saikne arī ar vēl vienu plaši izplatītu veselības problēmu - varikozām vēnām.


Varikozās vēnas vizuāli parādās kā izvirzījumi ādā, un tās parasti rodas kājās esošajās vēnās. Būtībā svarīgi ir nodrošināt, lai trīs galveno kāju venozās sistēmas sastāvdaļu - dziļo vēnu, virspusējo vēnu un perforanto vēnu - darbība netiktu traucēta, jo bojājumi vienā no šīm vēnām ietekmē un traucē pārējo darbību. Virspusējo vēnu gadījumā, ja tās tiek pakļautas paaugstinātam spiedienam, tās paplašinās un pagarinās, lai nodrošinātu palielināta asins daudzuma plūsmu, un šī procesa ietekmē izmainīto vizuālo izskatu raksturo kā “varikozu” - šis grieķu valodas termins pielīdzina šādu vēnu līdzību vīnogām, to ķekariem. Varikozas vēnas ir lielas, uz āru izvirzītas vēnas, kā arī pastāv tā sauktās “zirnekļveida vēnas”, kas atrodas tuvāk ādas virsējam slānim un pēc izskata atgādina zirnekļtīklu. Varikozas vēnas ir izplatīta veselības problēma, kas ar vecumu var rasties gan sievietēm, gan vīriešiem.

Kāda tad ir saikne starp varikozajām vēnām un kolagēnu? Kolagēns ir ne tikai tieši iesaistīts asinsvadu sieniņu stiprināšanā, tādējādi piedaloties procesos, kas saistīti ar varikozu vēnu veidošanos, bet var arī pozitīvi ietekmēt varikozu vēnu ārstēšanas procesu.


Kolagēna un varikozo vēnu saiknes zinātniskais skaidrojums


Gadu gaitā ir veikts liels skaits pētījumu, lai noteiktu, kādu lomu, funkcijas un darbības kolagēns pilda asinsvados. Īpaša uzmanība pētījumos vērsta uz to, lai skaidrotu elastīna un kolagēna lomu asinsvadu sieniņu stiprināšanā. Normālās vēnās elastīna loma ir radīt pretestību vilkšanas spēkam, ko rada asinsvadu sānu zaros, kā arī pagarinošajam spēkam, ko rada asinsvados esošais spiediens. Nozīmīgi ir arī dažādi kolagēna veidi: I tipa kolagēns piešķir izturību asinsvadu sienām, turpretī III tipa kolagēns ir svarīgs asinsvadu sienu elastības stiprināšanas procesos. Normāli funkcionējošās vēnās ir vairāk kolagēna nekā elastīna, kā arī proporcionāli I tipa un III tipa kolagēns veido 80-90% no kopējā kolagēna apjoma asinsvados (60% no tā veido I tipa kolagēns un aptuveni 30% veido III tipa kolagēns). Savukārt varikozās vēnās, īpaši to paplašinātajās daļās, balstoties uz vairāku pētījumu rezultātiem, novērojams proporcionāli mazāks elastīna daudzums, salīdzinot ar to daudzumu normālās vēnās, kā arī ir novērojams palielināts proporcionālais I tipa kolagēna īpatsvars attiecībā pret III tipa kolagēna apjomu. Vēnu sieniņu darbību var negatīvi ietekmēt izmainītais I tipa un III tipa kolagēna sintēzes apmērs.

Vecuma un citu ietekmējošo faktoru rezultātā artēriju bojājumi var izraisīt varikozu vēnu rašanos. Tādējādi kolagēns ir viens no svarīgākajiem elementiem mūsu ķermeņa, tajā skaitā vēnu elastības un izturības nodrošināšanā, kas ir būtiski, nodrošinot normālu asinsrites darbību un novēršot vēnu stiepšanos un citādus bojājumus.


Izmaiņas dzīvesveidā, kas var palīdzēt novērst varikozo vēnu rašanos


Dažos gadījumos varikozo vēnu rašanos ietekmē iedzimtība, kā arī visbiežāk varikozo vēnu rašanos ietekmē vecums (tas ir, ar vecumu vēnas nolietojas, kas arī rada ietekmi uz asinsplūsmu) un dzimums, proti, varikozas vēnas biežāk sastopamas tieši sievietēm (tas saistāms ar hormonālajām izmaiņām dzīves laikā, kā arī novērojams grūtniecības laikā). Tomēr pastāv arī vairāki ar dzīvesveidu saistīti riska faktori, kas var ietekmēt varikozo vēnu rašanos, kā, piemēram:


· Aptaukošanās - palielināts ķermeņa svars var negatīvi ietekmēt un palielināt spiedienu uz vēnām;

· Mazkustība – ilgstoša stāvēšana kājās un sēdēšana, kā arī sēdošs dzīvesveids negatīvi ietekmē asinsriti;

· Kāju traumas.


Izplatītas varikozu vēnu ārstēšanas metodes ir kompresijas zeķu valkāšana, regulāra kāju pacelšana, kā arī ķirurģiskas procedūras sarežģītākos gadījumos, profilaktiski pasākumi un dzīvesveida izmaiņas var palīdzēt samazināt varikozu vēnu rašanās risku kopumā. Būtiski ir regulāri nodarboties ar vingrojumiem, kas palīdz uzlabot asins cirkulāciju kājās. Papildus, nepieciešams izvairīties no ilgstošas stāvēšanas kājās, kā arī uzturēt atbilstošu ķermeņa svaru, ko var sasniegt, tajā skaitā ieviešot izmaiņas uzturā. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka varikozo vēnu, tāpat kā jebkuru citu veselības problēmu gadījumā ieteicams vispirms konsultēties ar speciālistu, lai katrā individuālajā gadījumā noteiktu varikozo vēnu veidošanās cēloņus, kā arī nepieciešamos ārstniecības pasākumus.


Izmaiņas uzturā, kas var palīdzēt novērst varikozo vēnu rašanos


Tā kā kolagēns ir viens no vissvarīgākajiem elementiem, kas palīdz veicināt visa mūsu ķermeņa izturību, iekļaujot ikdienas uzturā produktus, kas bagātīgi ar kolagēnu, vai arī papildinot uzturu ar kolagēnu saturošiem uztura bagātinātājiem, mēs varam veicināt vēnu izturību un elastību. Tajā pašā laikā kolagēns arī citādi labvēlīgi ietekmē mūsu organismu.Jūras kolagēna peptīdi ir specifiska kolagēna forma, kurā proteīns ir hidrolizētā veidā un kas tādējādi spēj izšķīst šķidrumos, tādējādi tas ir ērts veids, kā uzņemt pietiekošā daudzumā mūsu ķermenim nepieciešamo kolagēnu, kas var palīdzēt novērst varikozo vēnu veidošanos. Vairāk par dažādām atšķirībām starp jūras un citiem kolagēna veidiem lasi šeit.

Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdi satur svarīgo I un III tipa kolagēnu, tos var lietot kopā ar iemīļoto dzērienu vai ēdienu, viegli iekļaujot kā daļu no ikdienas uztura. Ienāc šeit un iegādājies Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdus jau šodien.

Atsauces:

1. Pathophysiology of Varicose Veins. (2011). Sclerotherapy, 49-70. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-07367-7.00009-1

2. Chello, M., Mastroroberto, P., Zofrea, S., & Marchese, A. (1994). Analysis of collagen and elastin content in primary varicose veins. Journal Of Vascular Surgery, 20(3), 490. https://doi.org/10.1016/0741-5214(94)90152-x

3. Ghaderian, S. M., & Khodaii, Z. (2012). Tissue remodeling investigation in varicose veins. International journal of molecular and cellular medicine, 1(1), 50–61.

4. Publiski avoti par varikozām vēnām (angļu val.): https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643 un https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/varicose-veins