LOCĪTAVU SĀPES: KĀ KOLAGĒNS VAR PALĪDZĒT?


Kolagēns ir viens no galvenajiem proteīniem cilvēka ķermenī, un visvairāk tas ir atrodams mūsu kaulos, ādā, muskuļos, cīpslās un saitēs. Varētu teikt, ka kolagēns "satur" ķermeni kopā: apmēram 90% saistaudu un 90% organisko kaulu matricas sastāv no kolagēna. Jau iepriekš rakstījām par kolagēna ietekmi uz gremošanas sistēmu un varikozām vēnām, un ir labi zināms, kā kolagēns var palīdzēt nodrošināt ādas un nagu veselību, tomēr ir tikuši veikti arī zinātniski pētījumi, lai noskaidrotu, vai kolagēna uzņemšanai ir ietekme arī uz locītavu sāpju mazināšanu, mobilitāti, lokanību, iekaisumiem un atveseļošanos no locītavu traumām, kā arī artrītu un osteoartrītu.


Kolagēns - svarīgs kaulu veselības nodrošināšanai


Apmēram 25% no cilvēka ķermeņa proteīnu un 80% no saistaudu veido I tipa kolagēns, tādējādi I tipa kolagēns ir saistaudos visplašāk pārstāvētais kolagēna veids. I tipa kolagēns ir daļēji hidrolizētā kolagēna (želatīns) un kolagēna hidrolizāta jeb kolagēna peptīdu avots. Kolagēna hidrolizāts izšķīst ūdenī un sālsūdenī, tāpēc tas ir vieglāk sagremojams un absorbējas ātrāk nekā želatīns. Kolagēna hidrolizāts galvenokārt sastāv no glicīna un prolīna. Šīs aminoskābes ir būtiskas skrimšļa stabilitātes un atjaunošanās procesa nodrošināšanai. I tipa kolagēna sintēzei ir svarīga loma arī osteoblastu diferenciācijā, uzlabojot kaulu minerālvielu blīvumu, minerālu saturu kaulos un palielinot I tipa kolagēna daudzumu kaulu matricā.


Zinātniskie pētījumi norāda, ka kolagēna hidrolizāta uzņemšana ir svarīga kaulu veselības nodrošināšanai, kā arī piedalās osteoporozes - slimības, kuras rezultātā mazinās kaulu izturība un kaulu blīvums - novēršanas procesā. Osteoporozi raksturo paaugstināta osteoklastu, kas ir šūnas, kas atrodas kaulaudos un tos noārda - aktivitāte, kā rezultātā samazinās kaulu masa. Pētījumi norāda uz to, ka kolagēna hidrolizāta uzņemšana ietekmē kaulu veidošanos un kaulu matricas mineralizēšanos, samazinot osteoklastisko šūnu daudzumu, kas novērš kaulu noārdīšanos un kaulu masas samazināšanos, un tādējādi novēršot arī osteoporozi.

Kolagēna peptīdi, kas ir pēc svara vieglākā kolagēna forma, balstoties uz pētījumu rezultātiem, labāk absorbējas un ir uzrādījuši labākus rezultātus klīniskajos testos.Kolagēns un locītavu sāpes


Vairākos pētījumos analizēta kolagēna, kā arī tieši kolagēna peptīdu uzņemšanas iespējamā ietekme uz locītavu sāpēm, kuras izraisījušas sportiskas aktivitātes fiziski aktīviem pieaugušajiem un sportistiem, kā arī locītavu sāpēm cilvēkiem ar funkcionālām locītavu sāpēm. Zemāk apkopoti līdz šim veikto pētījumu rezultāti:

· 12 nedēļu pētījumā pētīta bioaktīvo peptīdu uzņemšanas ietekme uz ar fiziskām aktivitātēm saistītām locītavu sāpēm un to mazināšanu sportistiem ar funkcionālām ceļu problēmām sportošanas laikā. Pētījumā tika noskaidrots, ka kolagēna peptīdu lietošana gados jauniem fiziski aktīviem cilvēkiem ar funkcionālām locītavu sāpēm, kas vingro vismaz 3 stundas nedēļā, var ievērojami mazināt ar fiziskām aktivitātēm saistītas locītavu sāpes.


· Divos pētījumos uzmanība pētīta tam, lai noteiktu ietekmi, ko dod kolagēna peptīdu uzņemšana 12 nedēļu garumā, veicot pētījumus divās grupās: sportisti (vīrieši un sievietes) ar vidējo vecumu 24 gadi un ar fizisko aktivitāšu izraisītām ceļu sāpēm un dalībnieki ar vidējo vecumu 50 gadi (vīrieši un sievietes) ar funkcionālām gūžas vai ceļu sāpēm. Abos pētījumos tika noskaidrots, ka kolagēna peptīdu uzņemšana samazināja fizisko aktivitāšu izraisītas vai funkcionālās locītavu sāpes.


Pētījumos arī mēģināts noskaidrot, kādu ietekmi var sniegt kolagēna peptīdu uzņemšana sportā un fizisko spēju uzlabošanā. Piemēram, kādā pētījumā tika noskaidrots, ka, kombinējot ilglaicīgu kolagēna peptīdu lietošanu ar regulāriem pretestības vingrinājumiem, ir iespējama pozitīva ietekme uz spēku un muskuļu šķiedru sastāvu fiziski aktīviem vīriešiem.Kolagēna lietošanas ietekme uz artrītu un osteoartrītu


Lai arī pētījumos galvenokārt uzmanība pievērsta kolagēna ietekmei un potenciāliem ieguvumiem, ko tas var sniegt fiziski aktīviem cilvēkiem vai sporta profesionāļiem, pētījumos arī secināts, ka kolagēns var palīdzēt cilvēkiem ar artrītu un osteoartrītu - deģeneratīvu locītavu slimību, kurai pašlaik nav pieejamas nozīmīgas ārstēšanas metodes. Dažādi pētījumi, kas veikti gan uz pelēm, gan arī cilvēkiem, norāda, ka kolagēnu peptīdu uzņemšana varētu palīdzēt locītavu sāpju remdēšanai, kā arī var sniegt pretiekaisuma funkcijas. Piemēram, pētījumā, kurā piedalījās 250 cilvēki ar osteoartrītu, kas 6 mēnešus lietoja uzturā kolagēna peptīdus, atklāts, ka kolagēna peptīdu uzņemšana būtiski mazināja diskomfortu ceļos, īpaši cilvēkiem, kas pirms pētījuma uzturā proteīnu lietoja mazāk.Aktīvs dzīvesveids un regulāra fiziskā aktivitāte ir veselības un labsajūtas atslēgas. Lai nodrošinātu veselīgus kaulus un locītavas, īpaši veicot regulāras fiziskas aktivitātes, var būt nepieciešams uzņemt papildus uztura bagātinātājus. Balstoties uz pētījumiem, kolagēns un īpaši kolagēna peptīdi var būt lielisks atbalsts mūsu locītavu veselībai.

Lai arī kolagēnu iespējams uzņemt ar pārtiku, piemēram, zivīm, kaulu buljoniem un citiem ēdieniem, vienkāršāks veids, kā iegūt tādus pašus ieguvumus ir, katru dienu lietojot kolagēna peptīdu piedevas. Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdi satur nozīmīgo I un III tipa kolagēnu, un tos var viegli iekļaut ikdienas uzturā un uzņemt ar jebkādu dzērienu un ēdienu.

Ienāciet mūsu veikalā un izmēģiniet Col Du Marine™ kolagēna peptīdus jau šodien!Avoti:

1. Porfírio, E., & Fanaro, G. (2016). Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review. Revista Brasileira De Geriatria E Gerontologia, 19(1), 153-164. https://doi.org/10.1590/1809-9823.2016.14145.

2. Osteoporosis , Mayo Clinic: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968.

3. Porfírio, E., & Fanaro, G. (2016). Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review. Revista Brasileira De Geriatria E Gerontologia, 19(1), 153-164. https://doi.org/10.1590/1809-9823.2016.14145.

4. Benito-Ruiz, P., Camacho-Zambrano, M., Carrillo-Arcentales, J., Mestanza-Peralta, M., Vallejo-Flores, C., & Vargas-López, S. et al. (2009). A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International Journal Of Food Sciences And Nutrition, 60(sup2), 99-113. https://doi.org/10.1080/09637480802498820.

5. Oesser, S., Schulze, C., Zdzieblik, D., & König, D. (2016). Efficacy of specific bioactive collagen peptides in the treatment of joint pain. Osteoarthritis And Cartilage, 24, S189. https://doi.org/10.1016/j.joca.2016.01.370.

6. Kirmse, M., Oertzen-Hagemann, V., de Marées, M., Bloch, W., & Platen, P. (2019). Prolonged Collagen Peptide Supplementation and Resistance Exercise Training Affects Body Composition in Recreationally Active Men. Nutrients, 11(5), 1154. https://doi.org/10.3390/nu11051154.

7. Dar, Q., Schott, E., Catheline, S., Maynard, R., Liu, Z., & Kamal, F. et al. (2017). Daily oral consumption of hydrolyzed type 1 collagen is chondroprotective and anti-inflammatory in murine posttraumatic osteoarthritis. PLOS ONE, 12(4), e0174705. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0174705.

8. Benito-Ruiz, P., Camacho-Zambrano, M., Carrillo-Arcentales, J., Mestanza-Peralta, M., Vallejo-Flores, C., & Vargas-López, S. et al. (2009). A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International Journal Of Food Sciences And Nutrition, 60(sup2), 99-113. https://doi.org/10.1080/09637480802498820.